GÖZ ÇEVRESİ VE ESTETİĞİ

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

Göz kapak ameliyatları son yıllarda sıklıkla yapılan estetik ameliyatların başında gelmektedir. Yaşla birlikte gevşeyen göz kapakları çoğunlukla sebep iken, bazen de daha erken yaşlarda genetik nedenlere bağlı sorun ortaya çıkmaktadır. Burada yapılacak tedavi oldukça önemlidir. Çünkü çoğunlukla sebep sadece bir cilt gevşemesi iken, bir kısmında da yağ fıtıklaşması ve derin kas tabakası problemleridir.

Doğru tedavi için ayırıcı tanı çok önemlidir. Ayrıntılı bir göz muayenesi ile genelde tanı konulmaktadır. Ayırıcı tanı için görme muayenesi, göz kası fonksiyon ölçümü, biyomikroskop muayenesi gereklidir. Göz estetiği müdahalelerinde göz sağlığı asıl hedefimizdir.

Göz kapak ameliyatı ile ilgilenen göz hastalıkları birimi Oküloplastik Cerrahidir. Oküloplastik cerrahi veya diğer adıyla oftalmik plastik cerrahisi bir göz doktorudur. Oküloplastik cerrah sayısı ülkemizde az olması sebebiyle az bilinen bir bölümdür. Göz kapağı ameliyatlarını ve göz çevresi botoks - dolgu - prp - mezoterapi gibi uygulamalarını yapar.

Göz kapak ameliyatlarını genelde lokal anestezi ile gerçekleştirebilmekteyiz. Ancak hastamız çok heyecanlı ve panik atak sahibi ise sedasyon ve genel anestezi ile de yapabilmekteyiz. Ameliyat sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur. Genelde yarım saatlik dinlenme sonrası hastalarımızı taburcu edebilmekteyiz. Ameliyat sonrası ilk 48 saat önemlidir. Bu süreçte yoğun buz uygulaması sayesinde hastalarımızda ağrı, morarma ve ödem olmamakta veya çok az olmaktadır. Ağrı ameliyat sonrası genelde olmamaktadır. Artık ameliyatlarımızı bistüri bıçak gibi aletleri kullanmadan özel cihazlarla yaptığımız için daha konforlu ve daha kabul edilebilir olmaktadır.

Ameliyattan 1 hafta sonra dikişler alınmaktadır. Dikiş aşamasında ağrı olup olmadığı hastalarımız tarafından hep sorulmaktadır. Dikiş alırken ağrı olmamaktadır. Dikişlerimizin estetik dikişler olmasından dolayı ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmamaktadır. Göz kapakları yapısı gereği ve tabi ki dokuya saygılı ameliyatlar sayesinde gayet iyi iyileşir. Ameliyattan bir süre sonra kullandığımız özel kremler ile de yara yeri izi neredeyse tamamen geçmektedir.

Yapılan ameliyat kalıcı bir işlemdir. Tabi ki yaşlanma ve yerçekimi devam eden bir süreçtir. Ancak hastalarımız ameliyat öncesi hallerine hayatları boyunca gelmezler. Sağlıklı göz çevresi sağlığımızı yansıtır. Göz çevresi ne kadar sağlıklı ise o kadar genç ve dinlenmiş görünürüz.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Gözlerimiz göz kapaklarımız, kaşlarımız, kirpiklerimiz ile bir bütündür. Sağlıklı görebilmek için tüm bu yapıların sağlıklı olması ve birbiri ile uyum içinde olması gerekir.

Göz kapak düşüklüğü olan bir hasta görme alanında daralma, bulanık görme , akşamları gözlerini açmada zorlanma, göz kapaklarında ağırlık şikayetlerinden biri veya birkaçı ile bize başvurmaktadır.

Kaş düşüklüğü olan bir hasta, kaş düşüklüğü sekonder etkisi ile kapak düşüklüğüne yol açarak benzer şikayetlerde bulunabilir.
Yine göz kapaklarının zamanla yaşın etkisi ve yerçekimi ile gevşemesi sonucu göz kapakları içe veya dışarı dönebilmektedir. Buradaki sorun göz kapağı retraktör kasları olarak bilinen kapak denge kaslarındadır. Göz kapağı içe dönerek kirpiklerin göze batmasına, ağrıya ve bulanık görmeye sebep olmaktadır. Göz kapağının dışa dönmesi durumlarında ise ıslak olması gereken kapak iç mukozası kuruyup sertleşerek problemlere sebep olmaktadır.

Tüm bu rahatsızlıklar Göz Hastalıkları Uzmanlığı içindeki bir alt birim olan Oküloplastik Cerrahi yani Oftalmik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi tedavi alanındadır. Oftalmik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ile uğraşan biz göz doktorlarının ana amacı göz ve görme sağlığını korurken olması gereken göz kapak pozisyonlarını hastanın kendini hem daha sağlıklı hem daha iyi hissedecek şekilde tedavi etmektir.

BADEM GÖZ ESTETİĞİ

İfademizi belirleyen gözlerimiz aslında bizim sağlığımız hakkında da bilgiler verir. Gözlerimizin güzel gözükmesi ve daha sağlıklı görünümde olması bazı anatomik nedenlere bağlıdır. Göz kapaklarının iç ve dış kısımlarının duruşu burada büyük paya sahiptir. Göz kapağı dış köşesi iç köşesine göre daha yukarıda ve belli bir açı ile sonlanır.

Ancak bazı genetik durumlarda göz kapakları dış kısmı daha aşağıdadır. İç köşe ile aynı hizada olabildiği gibi bazen de daha aşağıdadır. Ayrıca göz kapaklarının dış köşesi belli bir açıda ve keskindir. Bu köşe anatomik nedenlerle veya yaş ile gevşediğinde yuvarlak bir görüntü alır ve bu durum göz kapağında gevşekliğin habercisidir.

Bu durumlarda kişi daha üzgün, yorgun bir ifade kazanır ve bu durum her yaşta sorunlara neden olabilir. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz ‘’badem göz estetiği’’ bu durumlarda başvurduğumuz tedavi şeklidir. Lokal anestezi altında küçük bir kesiden gerçekleştirdiğimiz ameliyat yaklaşık yarım saat sürer. Burada yapılması gereken dokuların gevşekliğine göre ameliyat planı çıkarılmalı ve dokular yeni belirlenen periost alanına asılmalıdır. Sadece göz kapağının dış bölgesinden yaklaşık 1cm’lik bir alanı uyuşturarak yaptığımız bu cerrahi tedavi yine bu bölgede 3-4 dikişle sonlandırılmaktadır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığında dikiş alımı gerekmese de dokuların daha iyi iyileşmesi için dikişler 5. günde alınmalıdır.

‘’Badem göz estetiği’’ ameliyatında önemli olan mevcut dokuların durumlarının çok iyi değerlendirerek uygun hastaya uygun tekniklerle operasyonu gerçekleştirmektir.Bu konuda hastalarımızı ameliyat öncesi ayrıntılı göz muayenesinden geçirmekteyiz.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

Excimer Lazer Cerrahisi

Halk arasında "göz çizdirme" olarak da bilinen Excimer Lazer tedavisi ile miyop, astigmat ve hipermetrop'tan çok hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Katarakt

İğnesiz ve narkozsuz şekilde gerçekleştirdiğimiz katarakt ameliyatı sonrasında aynı gün içinde rahatlıkla evinize veya iş hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Keratokonus

Keratokonus, kornea şeklinin bozulduğu ve öne doğru sivrilerek çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır. Bu hastalığın ilerlemesini Crosslinking tedavisi ile durdurabiliriz.

Akıllı Mercek

Göz içine yerleştirilen akıllı mercekler sayesinde uzağı, orta mesafeyi ve yakın mesafeyi gözlük kullanmadan net bir şekilde görebilmenizi sağlıyoruz.

Kornea Nakli

Gözün önündeki ışığı odaklamayı sağlayan kornea katmanı hasar görürse, korneanın değiştirilmesi gerekebilir. Kornea nakli ile hastalarımızı ışığa kavuşturuyoruz.

Çocuk Göz Hastalıkları

Göz tembelliği, şaşılık gibi hastalıkların çocukluk çağında erken tanısı ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanması iyileşme açısından çok önemlidir.

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Geçen yaz anneme yaptınız katarakt ameliyatını, çok memnun, elinize sağlık. 🍀

Emel T.

Sayenizde ben de artık çok güzel görüyorum, uzun uzun uzaklara bakabiliyorum. 😉

Özlem D.

Beni de 20 yıllık gözlük esaretinden kurtardınız hocam. Hem de derece 00.00.

Umut G. 

Allah razı olsun 7 ay oldu çok memnunum, tavsiye ederim.

Hüseyin A.

Bize Yazın

 

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

© Copyright 2020 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır