AKILLI MERCEK

AKILLI MERCEK NEDİR?

Doğal lensimiz 40 yaşından sonra esnekliğini kaybeder ve yakını görmekte güçlük çekmeye başlarız. Bu nedenle yakın gözlüğüne ihtiyaç duyarız. Daha ileri yaşlarda ise orta mesafeyi de net görememeye başlarız.

Gelişen teknoloji ile birlikte yapay göz içi mercekleri de ilerleme kaydetti. Bu Akıllı Mercekler sayesinde uzak, orta ve yakın mesafelerde de kesintisiz ve akıcı bir görüş elde etmemiz olanaklı hale geldi. Saydamlığını ve elastikiyetini kaybeden doğal göz içi merceğimiz işte bu akıllı merceklerle değiştirilince, hastalarımız işlem sonrası tüm gözlüklerinden ömür boyu kurtulabilmektedirler. Bununla birlikte Akıllı Mercek implante edilen hastalarda ömür boyu katarakt da gelişmez.

KİMLERE AKILLI MERCEK İMPLANTASYONU YAPILABİLİR?

Biz genellikle 50 yaş ve üzeri hastalarımızda bu yöntemi tercih etmekteyiz. Göz numaraları yüksek ve özellikle de hipermetrop hastalarımızda, çoklu gözlük kullanımı olduğundan bu yöntem ideal olmaktadır. Sadece hipermetrop değil miyop ve astigmatizmde da bu metot ile rahatlıkla giderilebilmektedir. Neredeyse tüm göz kusurlarında bu işlemi uygulayabilmekteyiz. Katarakt bulunan uygun hastalarımızda da bu yöntemi tercih etmekteyiz. Daha genç yaşlarda ve excimer lazer ile düzeltilemeyecek seviyede göz kusuru olan hastalarda da bu işlem altın standart olabilmektedir.

AKILLI MERCEK İMPLANTASYONU NASIL YAPILIR? 

Akıllı Mercek implantasyonu aslında katarakt (fako) metodu ile aynıdır. Sadece bu işlemde implante edilen merceğin tipi değişmektedir. Sistem tamamıyla aynıdır. Damla ile uyuşturulan göze 2.8mm den girilerek saydamlığını ve veya esnekliğini yitirmiş göz içi merceği ultrasonik ses dalgaları yardımıyla Akıllı Mercek ile değiştirilir. Bu metot tamamen ağrısız ve dikişsizdir. Yaklaşık 5-10 dk. sürmektedir. İşlem’ den 2 saat sonra hastamız göz bandajını kendisi açıp verilen damlaları evinde kullanmaya başlayabilir. İşlem sonrası hastalarımız hemen tüm mesafeleri net bir şekilde görmeye başlamaktadırlar.

AKILLI MERCEK İMPLANTASYONU SONRASI YAPILMAMASI GEREKENLER

Öncelikle biz ilk 4 gün göze su sürülmemesini, ilk 1 ay göze dokunulmamasını rica etmekteyiz. İşlem sonrası 3 hafta boyunca reçete ettiğimiz göz damlalarını tarifimize göre azalan sıklıkta disiplinli bir şekilde kullanılmasını talep etmekteyiz. Ayrıca hastalarımızdan postop 1.gün, 4.gün ve 3. hafta rutin kontrollerine gelmelerini istemekteyiz.

İŞLEM SONRASI İŞE DÖNÜŞ SÜRESİ NE KADARDIR?

İşlemden yaklaşık 4-5 gün sonra tozlu ve ağır olmayan işlerde çalışanların işe dönmelerinde sakınca görmemekteyiz. Genellikle hastalarımız 1.aydan itibaren tamamen normal hayatlarına geri dönerler ve spor vs. dahil yapabilmektedirler.

Uyguladığım Tedaviler

Excimer Lazer Cerrahisi

Halk arasında "göz çizdirme" olarak da bilinen Excimer Lazer tedavisi ile miyop, astigmat ve hipermetrop'tan çok hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Katarakt

İğnesiz ve narkozsuz şekilde gerçekleştirdiğimiz katarakt ameliyatı sonrasında aynı gün içinde rahatlıkla evinize veya iş hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Keratokonus

Keratokonus, kornea şeklinin bozulduğu ve öne doğru sivrilerek çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır. Bu hastalığın ilerlemesini Crosslinking tedavisi ile durdurabiliriz.

Akıllı
Mercek

Göz içine yerleştirilen akıllı mercekler sayesinde uzağı, orta mesafeyi ve yakını gözlük kullanmadan net bir şekilde görebilmenizi sağlıyoruz.

Kornea
Nakli

Gözün önündeki ışığı odaklamayı sağlayan kornea katmanı hasar görürse değiştirilmesi gerekebilir. Kornea nakli ile hastalarımızı ışığa kavuşturuyoruz.

Çocuk Göz
Hastalıkları

Göz tembelliği, şaşılık gibi hastalıkların çocukluk çağında erken tanısı ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanması iyileşme açısından çok önemlidir.

Göz Çevresi
Estetiği

(Okuloplastik Cerrahi)
Göz çevresine uyguladığımız medikal ve cerrahi işlemler ile kusursuz bakışlara sahip olmak artık mümkün. 

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Geçen yaz anneme yaptınız katarakt ameliyatını, çok memnun, elinize sağlık. 🍀

Emel T.

Sayenizde ben de artık çok güzel görüyorum, uzun uzun uzaklara bakabiliyorum. 😉

Özlem D.

Beni de 20 yıllık gözlük esaretinden kurtardınız hocam. Hem de derece 00.00.

Umut G. 

Allah razı olsun 7 ay oldu çok memnunum, tavsiye ederim.

Hüseyin A.

Bize Yazın

 

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

© Copyright 2023 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır.