EXCIMER LAZER TEDAVİSİ

EXCIMER LAZER NEDİR?

Gözde lazer tedavisi, son yıllarda en çok uygulanan yöntemlerden birisidir. Özellikle Excimer Göz Lazeri, 20 yılı aşkın süredir gözde yaşanan birçok kırma kusurunun tedavisinde uygulanmaktadır. Halk arasında “Göz Çizdirme” olarak da bilinen bu tedavi yöntemi, Excimer Laser adı verilen bir cihazla yapılmaktadır. Bu cihaz Ar F gazı kullanarak 193 nm dalga boyutunda ultraviyole ışık üretmektedir. Excimer Lazer tedavisi genellikle miyop, astigmat ve hipermetrop tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntem en sık kullanılan yöntemlerden birisidir.

EXCIMER KİMLERE UYGULANIR?

Excimer tedavi yöntemi, 18 yaşından büyük olan ve son 1 yılda göz numarası 0.50’den fazla değişmemiş olanlarla, -9.0’a kadar miyop ve +5’e kadar hipermetrop ve astigmatı olanlarda uygulanabilmektedir. Excimer ayrıca; kornea kalınlığı yeterli seviyede olanlar, romatizma ve şeker gibi rahatsızlıkları olmayanlar ve başka göz hastalıkları olmayanlarda uygulanabilmektedir. Excimer lazer tedavisinde önemli olan öncelikle ameliyat öncesi gözün bu tedavi için uygun olup olmadığını muayene ile kontrol etmektir. Excimer lazer tedavisi, gözünde kırma kusurları bulunan insanlara uygulanabilmektedir. Kırılma kusurlarının en önemli belirtileri, gözlerde ağrı, rahatsızlık ve görme azlığıdır. Uzağı görememe, yakını görememe, astigmatizma gibi görme kusurları kırılma kusurlarıdır.

KİMLERE UYGULANAMAZ?

Excimer tedavi yöntemi, bazı hastalara uygulanırken bazı koşullarda da uygulanamamaktadır. Bu tedavi yönteminin uygulanamayacağı kişiler şu şekilde listlenebilir:

  • Romatizma hastalığına sahip olanlar
  • Diyabet rahatsızlığı olanlar
  • Hamileler
  • Bebek emziren kadınlar
  • Keratokonus rahatsızlığı olan kişiler
  • Göz tansiyonu olanlar (kısmi)
  • Katarakt olanlar

LASIK NEDİR?

LASIK; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarınının excimer lazer adı verilen özel bir lazerle giderildiği bir operasyonun ismidir. Bu lazerle (video) gözün en dış kısmındaki kornea tabakası yenden şekillendirilerek işığın retinaya odaklanması sağlanır.

LASIK uygun gözlere yapıldığında gözlük ve kontakt lenslerden bağımsız bir hayat sağlar.

Yüzyılın en önemli buluşlarından biri olan LASIK tedavisi her göz için uygun olmayabilir. Öncelikle bu tedaviyi olmak isteyen kişilerler 18 yaşını tamamlamış olmalıdır. Gözlük veya kontakt lens numaralarınızın artık ilerlemiyor olması gereklidir. Bu temel özellikler dışında, gözlerinizin bu tedavi için uygun olup olmadığını anlamanın yolu detaylı bir göz muayenesi olmaktır. Bu muayene özellikle lazerin uygulanacağı kornea tabakasının incelenmesine yöneliktir ve göz yüzey haritaları ile kornea kalınlık ölçümü gibi rutin dışı tetkikler içerir.

LASIK TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

LASIK tedavisi, göz merkezi lazer tedavi odasında ve steril şartlarda yapılmaktadır. Operasyon göz damlasıyla sağlanan anestezi eşliğinde gerçekleşir. Genel anestezi veya iğne ile anestezi kullanılmaz. Tedavi sırasında gözlerinizi kırpmaya engel olacak bir ekartör göz kapaklarının altına yerleştirilir. Kornea tabakasını düzleştirmek ve flep adı verilen bir kapakçığı göz yüzeyinden kaldırmak amacıyla göze mikrokeratom adı verilen özel bir cihaz yerleştirilir. Bu sırada gözde hafif bir basınç hissi olur. Flep kaldırma işleminden sonra lazer uygulamasına geçilir. Bu süreçte doktorunuz sizden yanıp sönen bir ışığı takip etmenizi isteyecektir. Lazer ışınları kornea tabakanızı yeniden şekillendirir ve gözdeki kırma kusurunu bu şekilde tedavi eder. Daha sonra flep tekrar eski yerine örtülür ve göze antibiyotikli damla damlatılır. Birkaç dakika süren bu tedavi süreci tamamen ağrısızdır.

TEDAVİ SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

LASIK operasyonu sonrası 1-2 saat gözlerde hafif batma, sulanma ve ışığa karşı hasasasiyet olabilir. Bu nedenle tedavi sonrasında bir süre güneş gözlüğü takmanız ve verilen damlaları düzenli kullanmanız önerilir. Tedavi sonrası birkaç saat gözler kapalı olacak şekilde dinlenmek veya uyumak iyileşmeyi hızlandırır. Ertesi sabah normal hayatınıza artık gözlüksüz olarak devam edebilirsiniz.

LASIK TEDAVİSİ GÜVENLİ MİDİR?

LASIK tedavisi yirmi yılı aşkın süredir uygulanmaktadır ve oldukça güvenilirdir. Ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan cerrahi tedavilerden biri olan bu operasyon, uygun kişilere yapıldığında başarılı sonuçlar vermektedir.

WAVEFRONT LASIK TEDAVİSİ NEDİR?

Standart LASIK tedavisinde doktorunuz temel kırma kusurlarına (miyop, hipermetrop, astigmat gibi) yönelik bir tedavi planı hazırlar. Gözdeki optik hatalar bu temel kırma kusurlarıyla sınırlı değildir. Nasıl parmak izimiz bize özelse, gözümüzde de tıpkı parmak izinde olduğu gibi, ince optik detaylar bulunmaktadır. Wavefront LASIK tedavisinde bu üst seviye optik hastalar, teleskopik görüntüleme cihazlarıyla yüzlerce farklı niktada tespit edilir ve lazer bu optik hatalara göre programlanarak kişiye özel bir tedavi profili çıkartılır. Bu tedavi ile görsel açıdan daha başarılı sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Bu tedavi özellikle gece görüş problemi olan, ışık yansıma ve saçılmalarından rahatsız olan hastalarda etkili sonuç vermektedir. Wavefront tedavisi her hastaya uygun olmayabilir.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

Katarakt

İğnesiz ve narkozsuz şekilde gerçekleştirdiğimiz katarakt ameliyatı sonrasında aynı gün içinde rahatlıkla evinize veya iş hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Keratokonus

Keratokonus, kornea şeklinin bozulduğu ve öne doğru sivrilerek çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır. Bu hastalığın ilerlemesini Crosslinking tedavisi ile durdurabiliriz.

Akıllı Mercek

Göz içine yerleştirilen akıllı mercekler sayesinde uzağı, orta mesafeyi ve yakın mesafeyi gözlük kullanmadan net bir şekilde görebilmenizi sağlıyoruz.

Kornea Nakli

Gözün önündeki ışığı odaklamayı sağlayan kornea katmanı hasar görürse, korneanın değiştirilmesi gerekebilir. Kornea nakli ile hastalarımızı ışığa kavuşturuyoruz.

Çocuk Göz Hastalıkları

Göz tembelliği, şaşılık gibi hastalıkların çocukluk çağında erken tanısı ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanması iyileşme açısından çok önemlidir.

Göz Çevresi Estetiği

(Okuloplastik Cerrahi) 
Göz çevresine uyguladığımız medikal ve cerrahi işlemler ile kusursuz bakışlara sahip olmak artık mümkün. 

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Geçen yaz anneme yaptınız katarakt ameliyatını, çok memnun, elinize sağlık. 🍀

Emel T.

Sayenizde ben de artık çok güzel görüyorum, uzun uzun uzaklara bakabiliyorum. 😉

Özlem D.

Beni de 20 yıllık gözlük esaretinden kurtardınız hocam. Hem de derece 00.00.

Umut G. 

Allah razı olsun 7 ay oldu çok memnunum, tavsiye ederim.

Hüseyin A.

Bize Yazın

 

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

© Copyright 2020 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır