GÖRME BOZUKLUKLARI

MİYOPİ

Gözün uzunluğunun normalden fazla olması veya kırıcılığının normalden fazla olması nedeniyle görüntünün retina tabakasının önüne odaklandığı en sık görülen kırma kusurudur. Özellikle yakın çalışmanın arttığı, tablet telefon kullanımının çok yaygınlaştığı günümüzde tüm dünyada çocuklarda miyopi sıklığı hızla artmaktadır.

Miyopi bir halk sağlığı sorunudur. Çocuklarımızı bundan korumanın en önemli yolları, yakına baktıkları telefon tablet kullanımlarını bir miktar sınırlamak ve miyopi gelişiminin yavaşlattığı düşünülen güneş ışığına maruziyeti arttırmak amacıyla sokakta vakit geçirmelerini sağlamaktır.

Miyopi genellikle ilkokul çağlarında çocuk okulda tahtayı iyi görmeyince fark edilir. Bu dönemde fark edilmeyen miyopi çocuğun okul başarısını etkileyebilir. Bu nedenle çocukların her sene okul açılmadan bir göz muayenesine götürülmesinin büyük faydası vardır. Yetişkinler en çok televizyondaki alt yazıları okuyamadıklarında miyop olduklarını fark ederek doktora başvururlar. Miyopinin en çok fark edildiği bir başka dönemde akşam üstü alacakaranlık olduğu zamandır. Özellikle araba kullanan düşük numaralı miyopisi olanlar, bu dönemde ortaya çıkan gece miyopisi kendi numaralarına eklendiğinde, tabelaları ve plakaları okumakta zorlanırlar.

MİYOPİ TANISI

Miyopi tanısı göz muayenesi sırasında yapılan ölçümler ile konulur. Bu amaçla otorefraraktometre, otokeratometre gibi cihazlar kullanılır. Deneme camları ile hastanın en iyi gördüğü numara bulunur.

MİYOPİ TEDAVİSİ - KAYSERİ

Halk arasında göz çizme ya da lazer ameliyatı olarak bilinen lasik, prk, smile gibi lazer yöntemleri, en çok miyopinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Miyopisi olan bireylerin en büyük korkularından birisi numara artışıdır. Genellikle miyopi büyüme çağında artar, büyüme çağının sona erdiği 18-21 yaşlarda artış durur. Aslında 6-7 numaralara kadar miyop olmanın çok büyük önemi yoktur. Gözlük, kontaktt lens, lazerle göz çizme gibi bir çok yöntemle tedavi edilir ve gözde önemli değişikliklere yol açmaz. Dejeneratif miyopi genellikle numaranın 8-10 un üstünde olduğu ve 20 yaştan sonrada hızlı artış gösterdiği farklı bir patolojidir. Bu durumda retinada kalıcı değişiklikler ortaya çıkabilmektedir.

Miyop gözlerin belli aralıkla göz dibi muayeneleri yapılmalıdır. Normalden uzun ve büyük olan bu gözlerde retina incelerek, yırtıklar oluşabilmekte ve erken fark edilip tedavi edilmediğinde kalıcı körlük gelişebilmektedir. Bu nedenle miyop olan bireylerin göz dibi muayenelerinin yapılması önemlidir. Ayrıca yeni oluşan sinek uçuşması, kurum yağması ve ışık çakması gibi belirtiler, retinada yırtık olabileceğinin göstergesi olup erken dönemde göz muayenesi olmayı gerektirir.

Miyoplar özellikle genç yaşta daha çok gözlük kontakt lens tercih etmelidirler. Lazerle göz çizme ameliyatı genellikle 20 yaş sonrasında yapılmakta ve bir süredir numaranın artmadığından emin olmayı gerektirmektedir. 40 yaş sonrasındaki bireylerde ise lazerle ameliyat artık iyi bir seçim değildir. Bu yaş grubunda akıllı mercekler daha başarılı sonuçlar vermektedir.

HİPERMETROPİ

Miyopinin tam tersi olarak gözün uzunluğunun normalden kısa olması veya kırıcılığının normalden az olması sonucunda görüntünün retinanın arkasına odaklandığı kırma kusurudur. Miyopi kadar sık olmasa da özellikle çocuklarda görüldüğünde göz tembelliği ve şaşılığa sebep olması nedeniyle önem taşımaktadır. Yine miyopinin aksine, lazer yöntemleriyle düzeltilmesi çok başarılı ve yaygın değildir. Günümüzde hipermetrop bireylerin gözlükten kurtulmak konusunda en iyi seçeneği göze akıllı lens ya da trifokal lens yerleştirilmesi için yapılan refraktif saydam lens cerrahisidir.

ASTİGMATİZMA

En sık görülen kırma kusurlarından birisidir. Her görüntünün iki boyutu örneğin bir yüksekliği ve bir genişliği vardır. Astigmatizma varlığında gözün kırıcılığı bu iki eksende birbirinden farklıdır. Bir eksen miyop, diğer eksen daha fazla miyop olduğunda miyopik astigmatisma, bir eksen hipermetrop ve diğer eksen daha fazla hipermetrop olduğunda hipermetopik astigmatizma, bir eksen miyop ve bir eksen hipermetrop olduğunda miks astigmatisma ortaya çıkmaktadır. Asitgmatizması olan gözler, silindirik gözlük camları, astigmatik kontakt lensler ve lazer yöntemleri ile net görür hale gelirler.

Uyguladığım Tedaviler

Excimer Lazer Cerrahisi

Halk arasında "göz çizdirme" olarak da bilinen Excimer Lazer tedavisi ile miyop, astigmat ve hipermetrop'tan çok hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Katarakt

İğnesiz ve narkozsuz şekilde gerçekleştirdiğimiz katarakt ameliyatı sonrasında aynı gün içinde rahatlıkla evinize veya iş hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Keratokonus

Keratokonus, kornea şeklinin bozulduğu ve öne doğru sivrilerek çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır. Bu hastalığın ilerlemesini Crosslinking tedavisi ile durdurabiliriz.

Akıllı
Mercek

Göz içine yerleştirilen akıllı mercekler sayesinde uzağı, orta mesafeyi ve yakını gözlük kullanmadan net bir şekilde görebilmenizi sağlıyoruz.

Kornea
Nakli

Gözün önündeki ışığı odaklamayı sağlayan kornea katmanı hasar görürse değiştirilmesi gerekebilir. Kornea nakli ile hastalarımızı ışığa kavuşturuyoruz.

Çocuk Göz
Hastalıkları

Göz tembelliği, şaşılık gibi hastalıkların çocukluk çağında erken tanısı ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanması iyileşme açısından çok önemlidir.

Göz Çevresi
Estetiği

(Okuloplastik Cerrahi)
Göz çevresine uyguladığımız medikal ve cerrahi işlemler ile kusursuz bakışlara sahip olmak artık mümkün. 

Instagram'da Takip Edin

Hasta Yorumları

Geçen yaz anneme yaptınız katarakt ameliyatını, çok memnun, elinize sağlık. 🍀

Emel T.

Sayenizde ben de artık çok güzel görüyorum, uzun uzun uzaklara bakabiliyorum. 😉

Özlem D.

Beni de 20 yıllık gözlük esaretinden kurtardınız hocam. Hem de derece 00.00.

Umut G. 

Allah razı olsun 7 ay oldu çok memnunum, tavsiye ederim.

Hüseyin A.

Bize Yazın

 

Keykubat Mh. Osman Kavuncu Blv. 273/A,
Kadir Has Stadyumu Yanı, Melikgazi / KAYSERİ

© Copyright 2023 Scroll2Top - Tüm Hakları Saklıdır.